Kto może ubiegać się o wsparcie?
Z wsparcia mogą korzystać m.in.:
- pełnoletni mieszkańcy obszaru LSR,
- przedsiębiorcy (mikro- i małe przedsiębiorstwa) wykonujący działalność na obszarze objętym LSR
- podmioty prowadzące działalność na obszarze objętym LSR (osoby prawne, w tym organizacje pozarządowe, jednostki sektora finansów publicznych (JSFP), lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną).
W nowym okresie programowania MRiRW wprowadziło dodatkowy warunek dotyczący zamieszkania lub prowadzenia działalności na obszarze objętym LSR przez minimum 12 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie.
O pomoc może ubiegać się wyłącznie podmiot posiadający numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie pomocy.
Zakresy wsparcia
LEADER jest podejściem oddolnym, dlatego zakres oraz wysokość wsparcia zależy od potrzeb określonych przez lokalną społeczność i zawartych w LSR. Projekty muszą być zgodne z celami i założeniami Lokalnej Strategii Rozwoju, w tym przyczyniać się do osiągnięcia wskaźników zapisanych w LSR.
Na obszarze działania Lokalnej Grupy Działania „Gryflandia” pomoc przyznaje się w następujących zakresach wsparcia:
- rozwój przedsiębiorczości, poprzez: podejmowanie pozarolniczej działalności gospodarczej przez osoby fizyczne,
2. poprawę dostępu do małej infrastruktury publicznej,
3. włączenie społeczne seniorów, ludzi młodych lub osób w niekorzystnej sytuacji;
Lokalna Grupa Działania „Gryflandia” określa kryteria wyboru projektów o charakterze dostępowym i rankingującym, których zastosowanie zapewni wybór projektów najlepiej wpisujących się w zaplanowane do realizacji przedsięwzięcia i cele.
Kwota i intensywność wsparcia
Projekt powinien zostać zrealizowany w 1 etapie w przypadku podejmowania działalności gospodarczej lub maksymalnie w 2 etapach w przypadku pozostałych zakresów.
Jednocześnie projekt powinien zostać zrealizowany w terminie do 2 lat od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do dnia: 30 czerwca 2029 r.
W przypadku gdy projekt jest inwestycją trwale związaną z nieruchomością, pomoc przyznaje się, jeżeli jest realizowany:
- na obszarze objętym Lokalna Strategią Rozwoju;
- na nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy lub do której wnioskodawca posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy przez okres ubiegania się o przyznanie pomocy, realizacji projektu oraz trwałości.
Dodatkowe warunki obowiązujące dla poszczególnych zakresów wsparcia
W zakresie podejmowanie działalności gospodarczej pomoc przyznaje się, jeżeli:
- wnioskodawca w okresie roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku o wsparcie nie wykonywał i nie wykonuje działalności gospodarczej, do której stosuje się przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców;
- projekt zakłada podjęcie we własnym imieniu działalności gospodarczej do której stosuje się zapisy ustawy Prawo przedsiębiorców i zgłoszenie wnioskodawcy do ubezpieczenia emerytalnego, rentowego i wypadkowego na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych z tytułu wykonywania tej działalności, jeżeli osoba ta nie jest objęta tym ubezpieczeniem lub społecznym ubezpieczeniem rolników.
W zakresach podejmowanie działalności gospodarczej pomoc przyznaje się, jeżeli projekt wpisuje się w cele i przedsięwzięcia LSR oraz jest uzasadniony ekonomicznie.
W wyżej wymienionych zakresach obowiązują również ograniczenia dla wcześniejszych beneficjentów korzystających ze wsparcia w ramach PROW 2014 – 2020 i PS WPR.
W zakresie poprawa dostępu do małej infrastruktury publicznej pomoc przyznaje się Jednostkom Sektora Finansów Publicznych, jeżeli:
- operacja służy zaspokajaniu potrzeb społeczności lokalnej;
- infrastruktura będąca efektem tej inwestycji jest ogólnodostępna i niekomercyjna lub obejmuje obiekty użyteczności publicznej;
- koszty całkowite operacji nie przekraczają 1 mln euro.
W zakresie włączenie społeczne seniorów, ludzi młodych lub osób w niekorzystnej sytuacji pomoc przyznaje się, jeżeli projekt nie jest realizowany w ramach działalności gospodarczej, do której stosuje się ustawę Prawo przedsiębiorców.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się ze szczegółowymi warunkami wsparcia zapisanymi w Wytycznych wydanych przez MRIRW oraz kryteriami wyboru projektów w ramach LSR na lata 2023-2027.